مسیرسوم: قلب تهران، بازار

با هدف آشنایی با ساختار کلی بازار و چگونگی کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن در تاریخ معاصر

مکان شروع : ایستگاه متروی خیام مکان پایان : ایستگاه متروی پانزده خرداد طی مسیر : پیاده
توضیحات

در مسیر «قلب تهران، بازار» به سراغ بازار بزرگ تهران خواهیم رفت. بازاری که اگرچه اسمش را زیاد شنیده و موقعیت حدودی‌اش را در شهر دانسته و حتی در مواردی به آن مراجعه داشته‌ایم اما چون بسیار دیگر بازارهای شرقی، این بازار نیز مملو از رازها و رمزهایی شنیدنی است که برای به دست آوردنشان باید راهی‌اش شد.

راهیِ بازاری همدوش کسبه، کارگران، باربران و خریدارانی که به سبب حضور آن‌ها است که بازار، بازار است. مکانی اقتصادی که در بزنگاه‌های تاریخ معاصر این شهر و مملکت، کنش‌های اجتماعی ـ سیاسی موثری ایفا کرده است.

مسیر 4 کیلومتری «قلب تهران، بازار» را جایی بیرون از بازار بزرگ تهران و ابتدای محله‌ای کارگرنشین آغاز خواهیم کرد و پیش از ورود به بازار خواهیم دید چگونه محله‌ها در ارتباطی ناگسستنی از بازارهای ایرانی ـ در مقام قلب‌های تپنده‌ی شهرها ـ پشتبانی ‌می‌کرده‌اند. با گذار از محله و ملاقات ساکنانش، وارد بخش اول مسیرمان در بازار خواهیم شد و به تدریج پای در شلوغی بازار خواهیم گذاشت و از تک دکان‌ها فاصله و راهی بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها، مسجدها و امامزاده‌ها خواهیم شد. مکان‌هایی که بهانه‌ی مرور بخش‌های قابل توجهی از تاریخ پر فراز و فرود معاصر شهر را سبب می‌سازند. پس از توقفی کوتاه در گوشه ای از بازار و صرف میان وعده، راهی بخش دوم مسیر خواهیم شد. بخشی که به لحاظ ارزش‌های معماری و میراثی از وجوه ارزشمندتری برخوردار بوده و به لحاظ تاریخی،رویدادها و روایت‌های متاخرتری را در خود جای داده اند.

خدمات و تجهیزات
لباس مناسب
کفش مناسب
داروهای انفرادی
پذیرایی : صبحانه
پذیرایی : قهوه