مجید منصور رضایی

مجید منصور رضایی

موسس و مدیر شنبه‌ شهر

دانش آموخته‌ی عمران و شهرسازی

ـ دبیر فصلنامه همشهری معماری

ـ عضو گروه سردبیری فصلنامه اندیشه ایرانشهر، شماره 20 و 21

ـ دبیر فصلنامه شهر، زندگی، زیبایی سازمان زیباسازی، ویژه‌نامه شهر و سالمند

ـ مدرس مدعو دانشگاه آزاد اسلامی، گروه شهرسازی

 

تعدادی از مقالات مجید منصوررضایی درباره­ی تهران:

ـ خوانشی از زندگی عمومی عینی در پیاده‌­راه­های استانبول تا پرسه‌­زنی ذهنی در پیاده­‌راه­های تهران، 1393، فصلنامه علمی ـ پژوهشی هنرهای زیبا

ـ تاویل کارکرد شناسی فضاهای عمومی محله‌­ای از منظر هویت، 1393، فصلنامه علمی ـ پژوهشی مطالعات فرهنگی

ـ روشی براي تحلیل خصیصه‌هاي باهمستانی در نظام محلات شهر تهران، 1390، فصلنامه علمی ـ پژوهشی نامه هنر

ـ دریچه‌­ای به منظر شهری در اغماء، کنکاشی در محور زمان، 1389، کنفرانس منظر شهری

ـ دغدغه شهر، بازخوانی دو تجربه درباره تهران،1394، فصلنامه اندیشه ایرانشهر

ـ مالوپاساژ؛ به مثابه زمین‌­بازی، 1394، فصلنامه روایت

ـ از تهران به طهران مرا راهی نشان ده، 1392، فصلنامه همشهری معماری

ـ Tehran; city of non-space, 2011, 26th Annual Congress AESOP, Ankara, Turkey

- Transformation of Public Space Lead to Transformation of Neighborhood Identity, 2010, 14th IPHS Conference, Istanbul

مجید منصور رضایی

به بهانه‌ی روز تهران - پایتختی در حد فاصل یوتوپیا تا دیسوتوپیا

امروز ۱۴ مهر است؛ روز تهران. روزی که همراه شد با اولین بارش پاییزیِ تهران و بی شک بسیاری از عشاق، این روز در بطن شهر یکدیگر را ملاقات خواهند کرد. شهری، حدفاصل یوتوپیا تا دیسوتوپیا که گویی تنها راه نجات از آن واقعه‌­ای آخرالزمانی باشد.

نسبت توسعه تهران با مردم، سرزمین و جغرافیایش (بخش دوم)

از پس کودتای 1299ه.شـ، رضاخان در آذر 1304 تاجگذاری و سلطنت پهلوی تاسیس شد. سلطنتی که حکم پایتختیِ تهران را تایید و مجدد این شهر را به عنوان پایتخت مملکت برمی­‌گزیند. از پی روشنگری درخصوص مهمترین وجوه سازنده و برسازنده­ی تهرانِ دوره پساقاجار خدمت دکتر اسکندر­مختاری رسیدیم.

تهران، طبقه‌یِ متوسطِ تهران و سالمندِ طبقه‌یِ متوسطِ‌ تهران

می‌باید ازاین نظرگاه به تهران چشم بدوزید؛ روزهایی پیش رو، که متولدین اواخر دهه 50 و طول دهه 60 که حال حاضر سنین جوانی و میانسالی خود را می‌­گذرانند ظرف 2 تا 3 دهه‌­ی آتی به مرز سالمندی رسیده و جمعیت سالمند بر اساس مستندات از جمعیت 716هزار

چندگانه‌ای برای خوانش تهران، یکم ـ دارالخلافه‌ی ناصـری

در پرونده یکم از بخش «تهرانوشهر» با عنوان «دارالخلافه‌ی ناصری» به سراغ تهرانِ «دوره‌ ناصری» خواهیم رفت؛ تهرانی حدفاصل دوره‌ی پادشاهی ناصرالدین‌شاه. دوره‌ای ۵۰ ساله که طی آن تهران ذیل جنبش عمومی تجددخواهی، به‌تدریج توسعه‌ می‌یابد

تهران در آخرین روز شهریورش

در دیگر حمله‌ها‌ی جنگده‌های عراقی به تهران، محله‌های چون، نظام آباد، وحیدیه، پیروزی، امامزاده یحیی و میادینی چون، هفت تیر، امام حسین و خیابان‌های چون، ولیعصر، فاطمی، دماوند، خیام، قریب، بهارستان و تهران نو مورد اصابت بمب‌هایی عراقی قرار گرفتند.

نسبت توسعه تهران با مردم، سرزمین و جغرافیایش (بخش اول)

از پس کودتای 1299ه.شـ، رضاخان در 25 آذر 1304 تاجگذاری و سلطنت پهلوی تاسیس شد. سلطنتی که حکم پایتختیِ تهران را تایید و مجدد این شهر را به عنوان پایتخت مملکت برمی­‌گزیند. از پی روشنگری درخصوص مهمترین وجوه سازنده و برسازنده­ی تهرانِ

طلوعِ پایتختیِ تهران (بخش دوم)

عبدالله انوار از نوابغ روزگار است؛ تهران برای استاد انوار، امروزه عینتی بیرونی نیست که در واقع ذهنیتی است جان یافته از سال­ ها مداقه و مکاشفه در پس و پیش خیابان­ ها، میدان ­ها و کوچه­ های شهری که حالا معدود فضاها و مکان­ هایی از آن­ها باقی مانده است.

نسبت تهران با فضاهای عمومی‌اش

تهران در دوره قاجار پایتخت و توسعه می یابد. اوج توسعه تهران و فضاهای عمومی‌اش در دوره ناصرالدین شاه با تخریب دیوارهای تهران صفوی و ساخت حصارهای جدید به دور تهران امکان پذیر شد. میدان توپخانه و خیابان لاله زار از مهمترین این فضا در شهر است.

از تهران به طهران مرا راهی نشان ده!

اگر کمی درباره تهران بتوان، ایده­ بازی کرد و چون روایت‌های علمی ـ تخیلی برای تهران "دروازه زمانی" متصور بود که با عبور از آن بتوان در زمان سفر کرد، بی شک باید اذعان داشت که این دروازه­، "دروازه لاله­‌زار" خواهد بود. دروازه­ای مابین دو مقطع بیضی و دایره با انوار مشعشع طلایی پیرامون خود.
radio